Użytkowanie i serwis opon

Użytkowanie i serwis opon

Jedną z najczęściej wymienianych rzeczy w samochodzie są właśnie opony. Przeczytajcie kilka porad na temat użytkowania i serwisowania opon.

W tym wpisie dowiecie się co możecie zrobić aby zapewnić oponom jak najdłuższe użytkowanie.

1. Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Teoretycznie powinno sprawdzać się ciśnienie w oponach co tydzień ale jeżeli będziecie to robić raz na 2 tyg. to też będzie dobrze. Warto pamiętać że sprawdzanie ciśnienia w oponie powinno odbywać się kiedy opona jest zimna. W wielu samochodach informacje o prawidłowym ciśnieniu w oponach znajduje się na zamknięciu wlewu paliwa (jeżeli tam nie znajdziecie możecie jeszcze sprawdzić w instrukcji obsługi waszego pojazdu lub odwiedzić tą stronę : tabela ciśnienień w oponach ). Pamiętajcie, że złe ciśnienie w oponach powoduje większe zużycie paliwa!

2. Sprawdź głębokość bieżnika – jeżeli nie macie przy sobie linijki możecie wykonać test zapałkowy – jeżeli wysokość bieżnika jest mniejsza od główki zapałki to czeka was wymiana opon.

3. Załóż jednakowe opony – starajcie się używać jednakowych (tej samej firmy) 4 opon a jeżeli jest to z różnych powodów niemożliwe to pamiętajcie żeby założyć takie same opony z tyłu lub z przodu.

4. Załóż opony kierunkowe – jeżeli posiadacie takie opony to pamiętajcie że muszą być założone w odpowiednim kierunku. Opony kierunkowe zapewniają lepsze właściwości jezdne (np. lepsze odprowadzanie wody spod kół, odporność na Aquaplaning)

5. Sprawdzaj regularnie opony – szukaj zniekształceń, gwoździ, pęknięć, przecięć, dużych kamyków które utknęły w bieżniku – profilaktyka może zapobiec konieczności wizyty u mechanika w najmniej odpowiednim czasie.

 

Jeżeli chcesz zadać nam pytanie dotyczące opon zapraszamy do odwiedzenia na naszej stronie  działu serwisu opon.